Umírání

Důležité informace pro ty, kteří doprovázejí

DOTEKY

Někdy by chtěl umírající člověk cítit lehký dotek naší ruky, chtěl by pociťovat tělesnou blízkost jiného člověka. Jindy mohou doteky působit rušivě. Pokusme se vycítit, …více informací na webu umirani.cz.

 JÍDLO A PITÍ

     Jídlem dodáváme svému tělu energii. Jíme, abychom žili. Když tělo začíná umírat, pak je zcela přirozené, že už nechce přijímat potravu. Pomalu se mění stravovací návykyvíce informací na webu umirani.cz.

NEKLID

     Umírající člověk je v některých chvílích či dnech neklidný. Stává se, že sebou na lůžku hází, dělá bezcílné pohyby rukama nebo nohama, snaží se odejít …více informací na webu umírání.cz.

KOMUNIKACE

     Umírající člověk spí stále více. Někdy jej lze jen obtížně vzbudit ze spánku. Má už, obrazně řečeno, jen krok do druhého světa, na druhý břeh života.

Ztrácí pojem o čase, už ani nerozeznává přítomné osoby, což pro ně může být velmi bolestné.… více informací na webu umiraní.cz

 

Další materiály o umírání, paliativní péči a péči o nevyléčitelně nemocné je možné najít online na webu Umírání.cz. Zároveň je zde možno prohlédnout si letáky a brožury z nakladatelství Cesta domů s obdobnými informacemi, které  jsou zájemcům k dispozici pro listování online, případně také ke koupi v e-shopu Cesty domů ,z.ú.: Jak být nablízku a Průvodce domácí péčí.